George Orwell, Odyr - Folwark zwierzęcy

Myślę, że nawet ci, którzy nie czytali Folwarku, mają jako takie pojęcie, o czym jest ta powieść. Zwierzęta, zmęczone okropnymi warunkami życia, głodem, wyzyskiem i pracą ponad własne siły, postanawiają zbuntować się przeciwko ludziom, wyganiają swojego dotychczasowego właściciela i zaczynają same zarządzać farmą. Jako że najmądrzejszymi stworzeniami są świnie, to im przypada sprawowanie pieczy nad nowo powstałą społecznością. Niestety okazuje się, że uzyskana "wolność" szybko zmienia się po prostu w kolejną formę niewoli - jednak tym razem ładnie opakowaną w podniosłe słowa i idee.

Twórczość Orwella od dziesięcioleci zachwyca swoim satyrycznym sposobem przedstawiania świata i jego bolączek. Folwark zwierzęcy jest, obok Roku 1984, jedną z jego najbardziej znanych powieści i należy do książek, które po prostu trzeba przynajmniej raz przeczytać. Historia została tu przedstawiona w nieco innej odsłonie, w której główną rolę odgrywa często stosowany w bajkach dla dzieci antropomorfizm, przez co cała opowieść zyskuje baśniowy charakter. 

A ta bajkowość aż się prosi, żeby zaprezentować ją w formie graficznej! Ekspresyjny styl i ciemne kolory są nieco niepokojące, a dzięki temu idealnie oddają charakter powieści. Ilustracje sprawiają wrażenie wręcz niedbałych - kreska jest rozmyta, niektóre postaci zostały przedstawione za pomocą samych konturów.  Na stronach pojawia się stosunkowo niewiele tekstu, a jednak zawarte w nim zostały najważniejsze informacje i główny przekaz Folwarku.

Historia w prosty sposób obrazuje niepokojące autora trendy i wyznawane przez niego prawdy - krytykę totalitaryzmu i nierówności społecznych. Odnajdziecie w tej powieści nawiązania do znanych reżimów i ustrojów politycznych. To alegoria początków komunizmu, antyutopia, w której wzniosłe słowa i obietnice szybko zostają zapomniane lub wypaczone. Władza w niepowołanych rękach (czy też racicach) jest nadużywana, zaczyna kontrolować każdy aspekt życia swoich obywateli, a główna zasada Folwarku, czyli "wszystkie zwierzęta są równe", zyskuje dopisek "ale niektóre są równiejsze". Chciałoby się powiedzieć, że to tylko przerażająca wizja, która nigdy nie powinna się ziścić. Niestety wszyscy znamy ją już z lekcji historii.

Dla tych, którzy już znają tę powieść, ta książka na pewno będzie miłym przypomnieniem. U tych, którzy po raz pierwszy spotkają się z bohaterami Folwarku, pozostanie niedosyt, który aż prosi, żeby zabrać się za oryginał Orwella. A przy okazji we wrześniu Wydawnictwo Jaguar wyda graficzny Rok 1984, którego nie mogę się doczekać!

Przeczytaj też

0 komentarze:

Prześlij komentarz